Klasa II F odkrywała piękno sztuki i tajemnice historii

28-09-2024
.
27 września był dla II F dniem pełnym nowych i fascynujących doświadczeń poznawczych. Wzbogaceniem szkolnych lekcji o sztuce i kulturze baroku stały się zajęcia warsztatowe zorganizowane w Jaworze i Krzeszowie. 

Podstawowym celem pracy było przybliżenie sztuki baroku w ścisłym powiązaniu z wiedzą o historii Śląska, a w szczególności o dramatycznymi zdarzeniach, które przyniósł XVII wiek. 

 Rozmowa o historii Kościoła Pokoju w Jaworze pozwoliła choć trochę zrozumieć prawdy istotne dla religii ewangelickiej, charakter i skutki wojny trzydziestoletniej, docenić niezwykłość samej budowli w jej konstrukcji i wystroju wnętrza. 

Długi pobyt w sanktuarium w Krzeszowie, zwanym europejską perłą baroku, umożliwił poznanie sięgającej XIII wieku historii opactwa, niezwykłej roli cystersów, a przede wszystkim najdoskonalszych realizacji sztuki barokowej, jakimi są kościół św. Józefa i kościół pw. Wniebowzięcia NMP. W pierwszym obiekcie szczególną uwagę przyciągają freski autorstwa Michała Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem. Bazylika natomiast ma w sobie wszystkie cechy barokowego stylu, jeśli idzie o rozwiązania architektoniczne, bogactwo rzeźby i malarstwa. 

Czułą opiekę nad zdyscyplinowaną i pracowitą grupą sprawowali prof. Małgorzata Ślabska i prof. Tomasz Dziurzyński. 

Zamieścił/a: Monika Dzbanuszek
Menu